1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Gormek.gen.tr okuyucuları öyle zamanlar geliyor ki hastalanıyoruz, fakat doktora gitmeden sorunlarımızı çözmek istiyoruz.
onemlibilgi sitesi de bize doktor kadar yakın olan bir İnternet sağlık portalıdır ve boğaz ağrısı ile ilgili sağlık sorunları yaşayanlara bilimsel açıklamalarda bulunmaktadır. Bazı hastalıklar hakkında alametleri rüyada görmek bize yorum kazandırabilir fakat pozitif bilim açısından saglikbilim.net sitesine de güvenmekte fayda var.

Boğaz Ağrısı Nedenleri www.onemlibilgi.com ile

www.onemlibilgi.com sitesinde şöyle bahsedilir : Boğaz ağrısı, bir hastalık değil, bir belirtidir. Ağrı, bir takım dokulardan herhangi birinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkabilir. Boğazı etkileyen birçok değişik bakteri, virüs ve başka mikroorganizma (sözgelimi, ağızdaki pamukçuktan üreyen mantarlar) bulunduğundan, bunlardan herhangi biri ağrıya yol açabilir.
Bazen de ağrının nedeni enfeksiyon değil, çok sıcak yiyecek ya da içecekler, burundan boğaza akıntı, aşırı sigara ve tatlı yiyecek gibi dış etkenlerdir. Bazı hastalıkların (sözgelimi grip, kızıl, kızamık, difteri) ilk ve oldukça önemsiz aşaması olarak da ortaya çıkan boğaz ağrısı, sonradan yaygın ve ciddi bir biçim alabilir. Ancak, sıradan boğaz ağrısı boğazın dışına taşmaz.
Boğaz ağrısının en sık rastlanan nedeni, birdenbire başlayan yutak iltihabı ya da öteki adıyla akut farenjit’ür. Genellikle kuruluk, rahatsızlık ve ağrı ile birlikte, ansızın ortaya çıkar. Hasta, sürekli boğazını temizleme gereğini duyar. Yutkunma ağrıya yol açar. Çoğunlukla baş ağrısı ve ateş de görülür. Farenjit daha çok virüs enfeksiyonu sonunda ortaya çıktığından, antibiyotik almak (virüsler antibiyotikten etkilenmeyeceğinden) hem bir işe yaramaz, hem de istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Birçok virüs enfeksiyonu gibi bu durum da, birkaç günde kendiliğinden geçer. Hastanın yapacağı tek şey, sıcak içecek ve uygun gargaralarla belirtileri gidermeye çalışmaktır.

www.onemlibilgi.com sitesine sorduk cevapladılar: Sigara içmek ve diğer faktörlerden bahseder misiniz?
Yineleyen akut farenjit, aşırı sigara içmek, tozlu, dumanlı yerlerde çalışmak; burun eti ve bademcik enfeksiyonları burun ve sinüs akıntısı sonucunda kronik farenjite dönüşebilir. Hastayı iyileştirmek için, önce kronik farenjitin gerçek nedenini bulup ortaya çıkarmak gerekir.

Umarım bu kısa açıklamalardan www.onemlibilgi.com sitesinin konularının ne kadar kaliteli olduğunu anlamışsınızdır.

Yorum Yaz