1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mersis sistemi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ait bir sistemin genel adıdır. Mersis sistemi ile ticaretle uğraşan vatandaşlar istedikleri bilgilere tek noktadan ulaşabilmektedir. Açılımı ise Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’dir. Bu sistem sayesinde tüzel kişilerle ilgili gerekli olan bilgilere tek bir merkezden ulaşılabilecektir. Ayrıca bu sistem içerisinde yer alan kişilerin bilgileri ile vergi numaraları da tek bir sistemde toplanacaktır. Bu altyapı ile birlikte ticari işlemlerle ilgisi olan bir çok işlem online olarak tamamlanabilmektedir.

Mersis No ise kurulmuş olan her firmaya 16 haneden oluşan bir Mersis no verilmektedir. 0 ile başlar ve son rakamları 14,15,16 gibi rakamlarla biter. Şirketler bu Mersis numaraları ile istedikleri işlemi online olarak yapabilmektedir. Sorgulama yapmak ise inanılmaz kolaydır. Firmanın tek yapması gereken şey Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi sitesinden giriş yaparak kendilerine ait olan 16 haneli numarayı girerek sorgulama işlemini yapmalarıdır. Ancak şirketlere verilen numaralar 0 ile başlayıp son rakamları 14,15,16 gibi rakamlarla bitmiyorsa tüm rakamlar karışık rakamlardan oluşuyorsa yani 4578923468647531 gibi bir rakamdan oluşuyorsa bu Mersis No geçici bir no’dur. Bunun için Mersis No Sorgulama sayfasına giriş yaparak gerçek kullanıcı şifrenizi ve Mersis No’nuzu almanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere daha fazla kolaylık sağlayabilmek adına sitenin direk online linkini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2fMersis%2f%C5%9EirketSorgulama.aspx. Bu linke tıklayarak direk sorgulama sayfasına ulaşabilir ve işlemlerinizi kısa sürede hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu sayfaya sadece giriş yapmanız yeterli değildir. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra üye ol butonundan siteye üye olmanız ve kendinize ait bir şirket şifresi oluşturmanız gerekmektedir.

Mersis No Nasıl ve Nerede Kullanılır?
Yasada yapılan yeniliklerle birlikte her şirketin zorunlu olarak sahip olması gereken bir uygulamadır. Resmi işlemlerin kısa sürede yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Mersis sistemi ile ticari işletmelere haberleşme, kırtasiye, eleman çalıştırma ve zaman gibi durumlardan tasarruf sağlamaktadır.

 

Kaynak: http://www.mersis.org/mersis-no-sorgulama/

Özet
Yorum Tarihi
Rüya Konusu
Mersis No Sorgulama
Puanlama
5

Yorum Yaz