Rüya Nedir, Rüyaların Süresi, Rüya Türleri

Rüya Nedir?

Rüyalar, uykumuzun genel ve karakteristik yapılarından olup, uykumuzun hızlı bir şekilde gerçekleşen göz hareketleri (REM) ismindeki aşamalarıyla, görsel ve işitsel olarak algıladığımız duygularımızdır.

 

Sözlükte “rüya” ne demektir?

1- Düş, hayal

2- Gerçekleşmesi imkansız durum,

3- Gerçekleşmesi beklenen ve olması istenen şey, umut.

 

Rüyaların Süresi

 

Rüyalarda çok  hızlı gelişirler.Rüyaların gerçekleşme süresi değişiklik gösterir. İki dakikalık rüya gördüğümüz zamanlarda bile çok uzunmuş gibi gelen, ilginç ve çok değişik durumlar birbiri ardına gelir, bu nedenledir ki rüyalarda zaman kavramı yoktur. Fakat zaman kavramı, uyandıktan sonra beynimizin öğretileri ve alışkanlıkları ile belirlenen anların toplamıdır.

Bilim adamları rüyaların süresi hakkında kesin olarak sonuca ulaşamamışlardır. Bazıları  rüyaların birkaç saniye sürdüğünü söyleseler de, diğer de saatlerce süren rüyaların olduğu düşüncesindedir. Bu tartışmalar devam ederken Dr. B. Klein olarak bilinen Amerikalı bir bilim adamı araştırmaya başlatarak, gönüllü seçtiği denekleri hipnoz yoluyla uyutmaya başlamış ve belirli bir süre geçtikten sonra uyandırıp rüyalarını anlatmalarını istemiş, en kısa rüyanın en fazla 18 saniye  kadar sürdüğünü ortaya koymuştur. Dr. Klein’ın yürüttüğü bu araştırmanın sonucunda en uzun rüyanın 90 saniye kadar sürdüğü belirlenmiştir.

 

 

Rüya Türleri

Rüya türleri 15 başlık altında yorumlanabilir;

1- Psikofizyolojik Rüyalar (rastgele rüyalar)

2- Fiziksel Rüyalar

3- Kimyasal Rüyalar

4- Psişik veya Paranormal Olan Rüyalar

5- Telepatik Rüyalar

6- Duru Görünen Rüyaları

7- OBE veya Şuur Yansıtması (Astral Seyahat) Rüyaları

8- Haberci Olan Rüyalar

9- Uyarıcı Olan Rüyalar

10- Prekognitif Olan Rüyalar

11- Bilgilendirme Amaçlı Olan Rüyalar

12- Diğer Alemlerde ki Canlılarla Bağlantılı Rüyalar

13- Serbest Hafıza Olan Rüyaları

14- Yaratıcı Olan Rüyalar

15- Lucid Olan Rüyalar