1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Tabir Kelimesinin Ve İlminin Tarihçesi

 

İnsanlık, varoluştan günümüze kadar, rüyalarla ilgilenmiştir. Arista (MÖ. IV. yy): “Rüyalar ve Onların yorumları Üzerine” ismindeki ilk çalışmasıyla, bu konuda hakkındaki ilk eseri yazan kimsedir. Bugün kaynaklarda bulunan en eski rüya tabiri kitaplarından biri British Museum’da bulunan Mısır Dönemi kitabıdır. (M. Ö. 2000–1800) Yine İsa’dan 7 yy önce Asur Kralı; Asur Banibal zamanını konu alan Ninevah’da Kral’ın rüyalarından sözeder . Asurlar ve Mısırlılar, rüya tabiri konusunda diğer milletlerden daha üst seviyedeydiler. Eski Yunan ve Romalılar da rüya tabirinde Mısırlılardan etkilenerek eserler yazmışlar.

Hindlilerin kutsal kitabı “Vedeler” de rüya tabirinden bahsedilir .

Yahudilik’de Talmut kitabının son sayfalarında rüya tabiri konusu işlenmiş; hatta Hıristiyanlar arasında rüya yorumcuları da  çıkmıştır .

İslamiyet’in doğuşu ile rüya tabirine de yeni bir durum gelmiştir. Bu durumun Kur’ân-ı Kerim’de anlatılmış olması ve Hz. Peygamber’in hayatında görülmüş olması, önemini daha da arttırmıştır.

Günümüzde bilim ve teknolojinin çok gelişmesi sonucu rüya tabiri konusunda da bazı ilerlemeler kaydedilmiştir. Fakat rüya tabirinde işin ilahi boyutunu ya inkar ederek; ya da ihmal ederek; ya da rüyayı kesin yargılara götürerek bazı sapmalara meydana gelmiştir.

Bir önceki yazı hayvanlar rüya görürler mi ?

Etiketler: , ,

Yorum Yaz